sobota, 16 marca 2013

Gorzki smak czekolady


              Jakiś czas temu przypadkowo trafiłam na informacje o projekcie ,,Wiedza prowadzi do zmian". Aby dowiedzieć się więcej, zamówiłam bezpłatny egzemplarz książki ,,Gorzka czekolada". (Możecie zamówić tutaj: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fromEmail=true&formkey=dFhPNWJpQ0c4dEQ2bnc2c2I0ckFYM3c6MQ )



Otrzymałam pozycję ,,Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu kości Słoniowej" autorstwa błażeja popławskiego i Katarzyny Szeniawskiej, która zawierała dawę naprawdę gorzkich informacji.
            Książka została wydana przez PAH właśnie w ramach wspomnianego wcześniej projektu „Wiedza prowadzi do zmian! Silna współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi i środowiskiem akademickim w promocji zagadnień rozwojowych wśród polityków i społeczeństwa | Knowledge Makes Change (KMC)! Strong co-operation between NGOs and academics in promoting development among politicians and public”. Przy realizacji projektu Polska Akcja Humanitarna korzysta ze wsparcia Unii Europejskiej.   
    Za treść publikacji odpowiedzialna jest wyłącznie Polska Akcja Humanitarna i jej partnerzy, w żadnym wypadku treść ta nie może być postrzegana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.
Tyle zastrzeżeń na wstępie.
A co znajdziemy w środku?
            Na pewno nie jest to lektura ,,lekka, łatwa i przyjemna", bo w zasadzie jest to bardzo szeroko rozwinięty raport, a nie książka ,,do poduszki".
         Jej celem jest ukazanie gospodarczych, politycznych i ekologicznych współzależności między krajami Afryki i Europy oraz roli, jaką w tych powiązaniach odgrywają indywidualna konsumpcja i polityka handlowa Unii Europejskiej. Autorzy uwidocznili społeczno-ekonomiczne skutki tych procesów dla krajó Afryki Subsaharyjskiej na przykładzie produkcji kakao w Wybrzeżu kości Sloniowej.
        Można tutaj zapoznać się z historią Wybrzeża Kości Słoniowej, poznać koleje losu tego mało znanego nam państwa, które chyba większości kojarzy się z ,,końcem świata" i ,,krajem upadłym" - nic bardziej mylnego!!! Czytając odkryjemy, że państwo ma bardzo ciekawą, ale nielekka przeszlość i chyba czeka je równie trudna przyszłość...
        Dowiemy się o historii kakao i czekolady - boskiego napoju. Legenda indiańska głosi, że Quetzalcoatl, prekolumbijskie bóstwo przedstawiane w postaci węża z piórami na głowie, nauczył swoich wyznawców uprawy kakao - źródła siły i bogactwa - oraz przygotowania z jego owoców boskiego napoju. Prześledzimy drogę kakao i czekolady z Ameryki do Europy, a nawet do Polski, gdzie w XVIII wieku jej cena była wyższa o ponad połowę od ceny herbaty i 265 % wyższa od ceny kawy!!! Dotrzemy wraz z autorami do współczesności i poznamy mniej słodkie aspekty czekoladowego przemysłu....
            Książka jest bogato ilustrowana robionymi przez autorów publikacji czarno-białymi zdjęciami (aktualnymi, w większości z lat 2011-2012). Zawiera także mnóstwo tabelek, danych statystycznych, które pozwolą nam dokładniej prześledzić problem...
            Cóż... Przejrzeć warto, przesśledzić nawet trzeba, ale czy po zapoznaniu się ze wszystkim faktami czekolada będzie Wam jeszcze smakowała?
           Nie gwarantuję...
 Wprost przeciwnie. Każda tabliczka będzie przypominała o tym, jaką drogę przebyła, zanim się znalazła w naszych rękach...
              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz