środa, 3 maja 2017

Kościół Pokoju w Świdnicy

                 Kościół Pokoju w Świdnicy to jeden z najbardziej cennych zabytków na Dolnym Śląsku. W 2001 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, gdzie w uzasadnieniu czytamy:


                                   

,,Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, zostały wzniesione na Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Ograniczone warunkami politycznymi i materiałowymi, świadczą o poszukiwaniu wolności religijnej i przyjmują formy wyrazu właściwe kościołom katolickim, lecz mało rozpowszechnione w tradycji luterańskiej". 
   Kościół miał nie wyróżniać się z zewnątrz i rzeczywiście, nie zwraca zbyt wielkiej uwagi, ale w środku...


...zachwyca.
Niby niepozorna świątynia, a może pomieścić ok. 7000 osób!
               Została wybudowana w latach 1652-53 z dębowych bali bez użycia gwoździ.


Szczególną uwagę przykuwają potężne organy oraz przebogato zdobiona ambona.


               Wśród wielu lóż znajduje się ta szczególna - loża honorowa z herbem rodzinnym Hochbergów (mieszkających w zamku w Książu, ofiarodawców większości drewna na budowę kościoła).


             Podczas zwiedzania można usłyszeć wiele ciekawych rzeczy z nagrania; gdy zbierze się grupa turystów, zostaje włączony ,,nagrany przewodnik", który w sposób jasny, zrozumiały i niezbyt rozwlekły ,,oprowadza" po świątyni.


               Bilety w cenie: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy kupuje się przy wejściu.


         Kościół robi naprawdę niesamowite wrażenie i warto go obejrzeć, choćby dlatego, że jest wpisany na Listę UNESCO, a to już ogromne wyróżnienie!                Sufity również są pięknie ozdobione.