Czarno-białe fotografie mają swój urok...
Jeszcze większe wrażenie robią takie zdjęcia ,,odpowiednich" obiektów, np. w muzeum. Dlatego podczas wiosennego spaceru w Muzeum Wsi Opolskiej wykorzystałam okazję i zapraszam na podróż w czasie i przestrzeni.
Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji być w Muzeum Wsi Opolskiej krótka informacja (zaczerpnięta z oficjalnej strony skansenu Muzeum Wsi Opolskiej)
Na terenie Muzeum utworzono 9 zagród z regionu oleskiego i opolskiego. Do zwiedzania udostępnione są 24 obiekty. Zdecydowana większość obiektów prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Dodatkowa zagroda z regionu nyskiego prezentują konstrukcję słupowo-ryglową. Ponadto na terenie Muzeum posadowione są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Poszczególne zagrody i pojedyncze budynki łączy sieć dróg i ścieżek, którymi zwiedzający mogą spacerować od obiektu do obiektu. Na terenie Muzeum nie brakuje drzew i krzewów, które odpowiednio zakomponowane dopełniają całość ekspozycji muzealnej, podkreślając jej „autentyzm” i naturalność. W obrębie zagród odtworzone zostały ogródki warzywne i kwiatowe, ogrodzone plotami żerdziowymi i sztachetowymi. Na polu uprawia się dawne rośliny, takie jak len, pasternak, proso i gryka.
Nawet wóz z drewnianymi kołami (ale metalowymi obręczami) można spotkać na bierkowickim podwórku.
Chwila odpoczynku... Pod chałupą, na ławeczce...
Pora na odwiedziny w szynku, który kiedyś stanowił w pewnym sensie ,,klub wiejski", gdzie spotykali się ludzie, aby omówić ważne sprawy, podyskutować, ale także po prostu porozmawiać, posiedzieć, zabawić się, czy napić okowitki...
Na podwórku prawdziwe, żywe owce... Czarne!
A w środku szynkwas z pipą (rurka do lania piwa z beczki):
Z drugiej strony domu sklep, w którym można było kupić ,,szwarz, mydło i powidło", czyli od produktów spożywczych (jedne z najstarszych wyrobów dra Oetkera, Maggi) kolonialnych (kawa, herbata na wagę) poprzez chemię domową (opakowanie Persila sprzed kilkudziesięciu lat) aż po leki.
Wieś, wiadomo - trzeba pracować w polu. Nie dziwne więc, że sprzęt rolniczy tez jest do obejrzenia.
Pierwsze wrażenia piorunujące. Zwłaszcza dla młodszych dzieci, przyzwyczajonych do tabletów, interaktywnych tablic i wszelkich innych multimedialnych atrakcji, z jakimi mają do czynienia w dzisiejszej szkole.
A oto i ,,Interactives Whiteboard" sprzed stu laty :)
I ,,niezbędnik" nauczycielski...
Absolutnie nie popieram bicia, ale większa dyscyplina we współczesnej szkole chyba nikomu by nie zaszkodziła...
A już na pewno nie dzieciom, które czasami sprawiają wrażenie całkowicie zagubionych w tym ,,wszystko mogę, bo moi rodzice są nowocześni"...
Gęsie pióra moczone w kałamarzu...
- A co to jest kałamarz??? - od razu pada pytanie z ust pięciolatki, która już nieźle czyta i pisze... Ale pisze długopisem lub piórem kulkowym...
...I właśnie dlatego warto zabrać dzieci do muzeum, aby mogły zobaczyć, że kiedyś było zupełnie inaczej, a jednocześnie my - rodzice, nauczyciele, opiekunowie - uświadamiamy sobie, że o pewnych rzeczach musimy opowiedzieć, bo już nie wszystko jest po prostu oczywiste...
Bardzo stary zeszyt.
I (chyba) mieszkanie nauczyciela. Domyślam się, bo w jednym budynku, a niestety, nie było żadnej informacji ani pani przewodnik, aby potwierdzić nasze przypuszczenia.
Jedyny obiekt sakralny w skansenie, kościół z 1613 roku. Ta data robi wrażenie!
Zbliża się koniec naszego spaceru, docieramy do wiatraków.
Piękne.
Ma ktoś ochotę na wyprawę do muzeum?
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu,
Ul. Wrocławska 174,
45-835 Opole
www.muzeumwsiopolskiej.pl
Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach:
poniedziałek 10.00-15.00
wtorek-piątek 10.00-17.00
sobota-niedziela 10.00-18.00
BILETY WSTĘPU
W SEZONIE PEŁNEGO UDOSTĘPNIANIA (od poł. kwietnia do poł. października)
BILET NORMALNY 10,00 zł
BILET ULGOWY 5,00 zł
BILET PRZEDSZKOLNY 1,00 zł
Opolska Karta Rodziny i Seniora*
BILET NORMALNY 5,00 zł BILET ULGOWY 2,50 zł
POZA SEZONEM UDOSTĘPNIANIA
(od poł. października do poł. kwietnia)
BILET SPACEROWY 3,00 zł(od poł. października do poł. kwietnia)
BILET PRZEDSZKOLNY 1,00 zł
PONIEDZIAŁKI - wstęp do muzeum jest bezpłatny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz